آموزش کوتاهی مو

 

 

برای کوتاه کردن مرتب و زیبای مو قطعا نیاز به مهارت دارید، اما اگر دوست دارید خود را به چالش بکشید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید، دست بکار شوید. کوتاهی مو به کمک یک قیچی مناسب و چندین اصل ساده بسیار آسان خواهد بود.

برای نحوه پیرایش مو، صورت های گوناگون ویژگی های مختلفی دارند. انتخاب یک مدل مو متناسب با ترکیب صورت شما، نقش مهمی در زیبایی چهره خواهد داشت. مدل مو ویژگی های شخصی فرد را کامل می کند بنابراین در ابتدا باید فرم صورت را مشخص کرد.

  • صورت بیضی – از اشکالی است که تقریبا تمامی مدل های مو با آن متناسب است و همین کار را برای شما آسان تر می کند.
  • صورت گرد – این دسته از افراد دارای گونه های گرد و چانه های پر هستند. حجم موهای اطراف صورت در این افراد باید کم و در عین حال بلند باشد تا بتواند کمی از گردی صورت کاسته و آن را کشیده تر نشان دهد.
  • صورت قلبی – باید از مدلی استفاده کنید که در آن پیشانی خلوت تر بوده و پیشانی را زیاد از حد پر نشان ندهد.
  • صورت مربع- از چتری های باریک و سبک مواج استفاده کنید.استفاده از چتری های مستقیم و موهای صاف برای این مدل صورت توصیه نمی شود.
  • صورت مستطیل – بهترین مدل، چتری موج دار به منظور ایجاد پیشانی کوتاه برای این افراد می باشد.

 

 

موها باید کاملا تمیز و شسته شده باشد. نتیجه کوتاهی روی موهای چرب و کثیف به خوبی مشخص نخواهد شد. همانطور که می دانید محصولات متنوعی برای موهای مختلف رنگ شده، خشک، آسیب دیده و فاقد حجم وجود دارد. بنابراین از شامپوی متناسب و سازگار با موهای خود استفاده کنید. دقت کنید هیچ کوی گره خورده ای روی سر وجود نداشته باشد. در صورت مشاهده موی گره خورده نرم کننده را باکمی آب مخلوط کرده به روی موهای خود اسپری کنید و سپس به آرامی موها را شانه بزنید.

برای کوتاه کردن موهای صاف سعی کنید موها را مرطوب نگه دارید. زمانی که مو مرطوب باشد افتادگی طبیعی مو قابل دیدن است، در نتیجه برش دقیق تری می توان داشت. خیس کردن موها باعث می شود موها برای کوتاه شدن در جای خود ثابت بمانند. یک اسپری آب را درکنار دست خود قرار دهید تا در مواقع خشک شدن موها بتوانید آن را کمی مرطوب کنید. در مواقعی که قصد استفاده از موزن و یا صرفا کاهش حجم مو را دارید، موها را خشک کوتاه کنید.

در مورد موهای مجعد و فر، خیس کردن موها در هنگام کوتاه کردن آن ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به این دلیل که باعث می شود موها صاف و بلندتر از حد معمول دیده شده و باعث شود که کوتاهی اشتباهی انجام دهید.  

قبل از ادامه آموزش، تعداد کمی از اصطلاحات مهمی را که نیاز است بدانید در زیر توضیح می دهم:

  • زاویه – موقعیت قیچی در هنگام برش است که می تواند به صورت عمودی، افقی و یا45 درجه باشد.
  • ارتفاع – به جهت مو اشاره دارد. 45 درجه زمانی است که جهت مو زمین را نشان می دهد، 90 درجه وقتی که موازی با زمین است و 180 درجه زمانی است که جهت مو به سمت سقف است.
  •  Razoring- روشی برای ایجاد لایه های باریک و نازک مو و حجم اضافه است.
  • لایه بندی – ایجاد اندازه های متفاوتی از قد مو است. لایه های بلند، موها را بلندتر و لایه های کوتاه موها را کوتاه تر و پرحجم تر نشان می دهد.
  • فارغ التحصیلی – یک نوع مدل کوتاهی که در مو شکلی به صورت منحنی ایجاد می کند.

 

و اما دسته بندی مو... در دوره های استاندارد آموزشی ، پوست سر به هفت بخش تقسیم می شود: بالا، سمت راست، سمت چپ، فرق راست، فرق چپ، پشت گردن راست، پشت گردن چپ

یک دسته از مو را شل در ‏اطراف صورت رها کنید. یک خط تقسیم تمیز درست از پشت گوش به سمت دیگر بکشید. سپس دسته جدا شده از وسط در بالای ‏سر را به دو دسته تقسیم کنید. موها را به سمت بالای سر صاف شانه کرده و پیچ بدهید و با یک کلیپس بالای سر نگه دارید. این کار را برای هر ‏دوطرف چپ و راست سر انجام دهید.
اکنون یک خط تقسیم در پایین مرکز پشت سر ساخته شده است. جدا از تقسیمات راست و چپی سر یک خط از پشت گوش ‏به قسمت فرق مرکزی ایجاد شده است و تقسیمات افقی به شکل یک خط مستقیم در طول پشت سر قابل مشاهده است.‏ هر بخش را همانند بخش های قبلی صاف شانه زده و پیچ و تاب دهید. دو بخش باقی مانده پشت گردن راست و چپ  در پیچ و تاب جداگانه ای تقسیم می شوند. بعد از تقسیم بندی ، سراغ کل سر رفته، بخش به بخش، از هر بخش ‏3.5 سانتی متر از امتداد لبه خارجی جدا ‏کنید و دوباره پیچ و تاب دهید.

ترتیب قدم های بعدی بسته به مدل موی مورد نظر، متفاوت است.  برخی مدل ها مدل ها از پشت سر به سمت جلو شروع می شود. در برخی ‏دیگر از جلو شروع میکنیم و  در سایر مدل ها از دور تا دور سر شروع میکنیم. هر مدل موی متفاوت به ‏دستورالعملهای متفاوتی هم نیاز دارد.‏

برای چک کردن کوتاهی مو، بخش مختلف مو را نگاه کرده و برش های هر طرف سر را تطبیق می دهیم. سپس موهای قسمت مرکزی بالای سر را بالا می آوریم تا مطمئن شویم از نظر طولی یکسان هستند.

از بین بردن موهای اضافی  مهم است با استفاده از قیچی این کار بصورت منظم انجام می شود اما ‏ریش تراش حجم موی بیشتری را میتواند حذف کند.‏

معمولا برای نرم نشان دادن برش بر روی مدل های مو با طول متوسط از برش نقطه ای استفاده میشود و بر ای ‏اضافه کردن بافت و کاهش یا حذف حجم است. این روش برای بافت مو فرفری خوب است.‏
حال  یک بخش نازکی از مو را جدا و شانه کنید، مو را باید بین انگشتان و عمود بر سر گرفته شود.‏ قیچی را به سمت سر گرفته و به طرف داخل با یک زاویه تند برش دهید تا یک نقطه ایجاد شود و یک لبه بافت ‏بسازید.‏ عرض و عمق تعیین کننده ظرافت و زبری کار میباشد.‏ عمق برش موازی از طول تیغه برای کاهش سنگینی استفاده می کند، به نظر میرسد حالت لایه لایه ایجاد شده است ‏بدون اینکه لایه ای ایجاد شود.‏

در نهایت با استفده از تکنیک های کوپ موها را طبق زاویه درست  کوتاه کرده و براشینگ کنید تا هر مو جای خودش قرار گیرد.بعد از براشینگ  موها را در صورت نیاز مجددا چک و پیتاژ کنید.

 

اگر مایلید که کوتاهی مو را به صورت حرفه ای آموزش ببینید و محدودیتی در انتخاب مدل مو به علت عدم توانایی نداشته باشید، دوره آموزشی پیرایشگر موی زنانه را مطالعه فرمایید.